تبلیغات
پیتزای علم - عکاسی HDR چیست ؟
آخبار آی تی ، مقالات گوناگون ، از معرفی ها تا بررسی ها ، از نمایشگاه های بارسلون تا معرفی نسخه جدید ویندوز
 
آخرین مقاله ها
 
تبادل ها
[cb:post_comment_form]

دوربین عکاسی | HDR چیست ؟

HDR عکاسی

 

HDR، همان طور که از نامش پیدا است بر افزایش نور و محدوده رنگ تصویر در شرایط نرمال تاکید دارد. هدف این تکنیک، نمایش دقیق دامنه شدت های نور موجود در صحنه های طبیعی است. هنگامی که عکس های HDR و معمولی را با هم مقایسه می کنیم، برتری عکس های HDR بسیار گویا و چشمگیر است. یک حقیقت کاملا واضح این است که دوربین در تشخیص و ثبت نور و تاریکی توان رقابت با چشم انسان را ندارد. اما همه مساله فقط نور است. پس چرا سعی نکنیم با سرعت های مختلف شاتر از یک منظره عکس بگیریم و در آخر آنها را با هم ترکیب کنیم تا بهترین کنتراست نور و تاریکی را داشته باشیم. این دقیقا همان کاری است که اچ دی آر انجام می دهد.


HDR با ترکیب چند عکس تولید می شود. برای تولید این عکس ها، باید بین سه تا ۵ عکس با نوردهی ویژه گرفته شود تا دوربین آنها را با هم ترکیب و عکسی واحد ارایه دهد. در ادامه مراحل و موارد موردنیاز برای تولید عکس HDR را معرفی کرده ایم.


موارد موردنیاز

۱. دوربینی که قابلیت تنظیم میزان نوردهی (اندازه دیافراگم) را داشته باشد. اگر دوربینی داشته باشید که بتواند از یک منظره و کادربندی واحد با نوردهی های متفاوت چندین عکس بگیرد بسیار بهتر است.

۲. سه پایه. هنگامی که قصد ثبت چند عکس از یک منظره را دارید، بهتر است از سه پایه استفاده کنید تا وضعیت دوربین ثابت و کمترین حرکت را داشته باشد.

۳. منظره هایی با کنتراست بالا. HDR در این حالت ها بسیار عالی است. عکاسی HDR از یک کارت توسی همانی است که عکس معمولی است. اما عکاسی از منظره های طبیعت زیر نور آفتاب یا ابرهای صاعقه دار صحنه هایی هستند که در حالت HDR بهترین نتیجه را خواهند داشت.

 

عکس HDR


۴. شاید به برخی نرم افزارهای HDR نیز نیاز داشته باشید. به طور مثال، می توانید از Photomatix استفاده کنید. این نرم افزار امکان تولید عکس ها از حالت سورئال تا بسیار چشمگیر و عالی را به کاربر می دهد.

۵. برای یادگیری استفاده از این گزینه به زمان هم نیاز دارید. هیچ کاری با معجزه پیش نمی رود. باید تمرین زیادی داشته باشید. عکس های HDR هم همچون دیگر قابلیت های دوربین به تکرار و تمرین زیاد نیاز دارد.


چطور یک عکس HDR بگیریم؟

۱. به دنبال منظره ای با بالاترین میزان کنتراست باشید.

۲. دوربین را روی سه پایه ثابت کنید و اگر ممکن است از کابل شاتر استفاده کنید تا به فشار خود کلید شاتر هم نیازی نباشد (برای جلوگیری از لرزش).

۳. ترجیحا دوربین دیجیتال خود را روی حالت RAW (عکاس خام) قرار دهید. عکس های خام جزئیات نوردهی بیشتری نسبت به حالت JPG دارند.

۴. دوربین را روی حالت اولویت نوردهی تنظیم کنید. این کار کمک می کند تا تنظیمات نوردهی همیشه به دلخواه شما باشد و به طور خودکار نیز سرعت شاتر را تغییر می دهد تا بدون تغییر عمق تصویر، نوردهی های متفاوت داشته باشد.

 

عکس Hdr
۵. دوربین را روی فوکوس خودکار تنظیم کنید و خودتان روی منظره فوکوس کنید.

۶. اگر دوربین این امکان را دارد، از منوی تنظیمات دوربین ترجیحا گزینه Auto Exposure Bracketing (نوردهی خودکار در محدوده های متفاوت) و گزینه چند عکسی را انتخاب کنید.

۷. سه عکس پشت سر هم بگیرید

۸. عکس ها را در برنامه پروسه تولید HDR بگذارید و عکس HDR ایجاد کنید.
نکته: اگر دوربین قابلیت عکاسی پیاپی یا ثبت عکس واحد با نوردهی های متفاوت را ندارد، باید خودتان به صوت دستی این کار را انجام دهید. اما باید همه حواستان این باشد که دوربین کمترین حرکت و لرزش را داشته باشد.

 

مزایای HDR
تولید عکس هایی با بهترین نور و کنتراست. روند تولید عکس HDR بسیار ساده است و می توانید به راحتی در آن حرفه ای شوید. گاهی برخی نویزها تاثیر بدی روی عکس ها دارند، اما با HDR و نرم افزارهای آن می توانید این نویز و اشکالات را تا حد زیادی کاهش دهید. یکی از ابزار کاهش نویز، نویزافزار است.

 

hdr عکاسی

 

معایب HDR
یادگیری آن زمان گیر است. همچون دوچرخه سواری باید زیاد تمرین کنید و بارها زمین بخورید تا بالاخره توان حفظ تعادل روی دوچرخه را پیدا کنید. عکس های اچ دی آر همیشه میزانی نویز دارند که همچون فیلم های بی کیفیت به نظر می رسد. حالت اچ دی آر باعث می شود تا زشتی ها عکس بیشتر به چشم بیاید

 

HDR-Photography